Finansal kargaşada istikrar kripto paralarda

Ekonomideki gidişatın finans piyasalarına yansıması da olumsuz oluyor. Böyle durumlarda güvenli liman arayan yatırımcılar için kripto paralar öne çıkıyor.

Finans piyasalarında yaşanan karmaşa ve olumsuz hava etkisini sürdürüyor. Güvenli liman arayışında olan yatırımcılar, piyasanın yönüne dair belirsizlik sürdükçe piyasalardan uzak durmayı tercihe diyor.

Dinamik ortamdaki en istikrarlı şey

Decrypt’ten Stephen Graves’in haberine göre, Web Zirvesi’nde (Web Summit) düzenleyiciler, kripto çöküşü ve Elon Musk’ın öngörülemezliği hakkında konuşan Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin’in 69 bin dolar seviyesinden yaklaşık 20 bin dolar seviyelerine düşerek yüzde 70’in üzerinde değer kaybettiği kripto çöküşüne rağmen, kripto para biriminin ‘muhtemelen bu çok dinamik ortamdaki tek istikrarlı şey’ olduğunu savundu.

Lizbon’da konuşan Zhao, “Kripto fiyatları değişken olsa da, teknolojiye ve kripto para birimlerinin temellerine bakarsanız, sınırlı arz başta olmak üzere hiçbir şeyin değişmediğini görürsünüz” dedi. Zhao, bu kargaşa ortamında teknoloji açısından kripto paraların en istikrarlı yatırım aracı olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD düzenleyicileri oldukça iyi

Zhao ayrıca mevcut kripto düzenleme durumunu da tartışmaya açtı. Fransa, İspanya Bahreyn ve Abu Dabi bölgelerindeki düzenleyicileri ‘akıllı’ olarak nitelendiren CZ, “Aslında, ABD düzenleyicileri oldukça iyi” diyerek ülkedeki kripto borsalarına yönelik bankacılık desteği seviyesinden memnun olduğunu da belirtti.

ABD’deki kripto borsalarının otomatik takas odası protokolünü kullanarak kullanıcı müdahalesi olmadan her ay otomatik olarak kullanıcıların banka hesabından para düşebileceğini söyledi. CZ, “Dünyanın diğer bölgelerinde henüz bu düzeyde bankacılık desteği alamıyoruz” dedi.

Bununla birlikte, ABD düzenleyicilerinin, türev ürünler gibi ürün tekliflerinde daha kısıtlayıcı olduğunu kabul eden CZ, “Çok az kişinin lisansı var” diye ekledi.

Elon Musk tahmine edilmesi zor biri

Binance’in Elon Musk’ın sosyal medya platformu Twitter’ı satın alması için yaptığı 500 milyon dolarlık yatırımla ilgili olarak ise Zhao, bunun ifade özgürlüğü adına yapıldığının altını çizdi. CZ, Binance’in amacının para özgürlüğünün artırılmasına yardımcı olmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Musk’ın Twitter doğrulaması için aylık 8 dolarlık ücret planını öğrendiğini belirten CZ, “Elon Musk muhtemelen benim için tahmin etmesi oldukça zor bir adam” şeklinde konuştu.

Zhao, “Elon’un kontrolü altındayken, yeni özelliklerin kullanıma sunulma hızının çok, çok daha hızlı olmasını bekliyorum” diye ekledi ve “Bu özelliklerin hepsi kalıcı olmayacak” diye de uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir