Kripto paralarda neler oluyor?

Kripto para piyasalarında durgunluk devam ediyor. Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana toparlanma işareti gösteremeyen kripto paralar, küresel piyasaları etkisi altına alan enflasyon sarmalıyla birlikte kötü günler geçiriyor.

hurriyet.com.tr’de yer alan habere göre; küresel ekonomi enflasyonla mücadele ederken faiz artırımları merkez bankalarının ana silahlarından biri oldu. ABD, AB ve İngiltere merkez bankaları faiz artırarak enflasyonu yenmeye çalışsa da kısa vadede başarılı olamadılar.

2022 KRİPTO PARALAR İÇİN KÖTÜ GEÇİYOR

Kripto para piyasaları da küresel gelişmelerden anında etkilendi ve güçsüz seyre yöneldi. Geçtiğimiz Kasım ayında tarihi zirvesini gören kripto para piyasaları 2022 yılını kötü geçirmeye devam ediyor. Cılız yükseliş hareketleri yatırımcıları heyecanlandırsa da güçlenme beklendiği gibi olmuyor ve sonrasında da hüsranlar ortaya çıkıyor.

DEV EKONOMİLER RESESYONUN KIYISINDA

Merkez bankalarının faiz artırımı yapması sadece kripto paralar değil, emtia piyasalarında da etkili oluyor. Altın fiyatları gerilemeye başladı. Petrol fiyatları da küresel talepteki düşüşten ötürü arz fazlasından kaynaklı geriliyor. Ülkelerin büyüme beklentileri düşüşe geçerken dev ekonomiler resesyonun kıyısında bulunuyor.

FAİZ ARTIRIMLARI DÜŞÜŞÜ TETİKLİYOR

Faiz artırımları nedeniyle diğer yatırım araçlarına olan talep gerilerken, parası olanlar bu durumu fırsata çevirmek için mevduat tarafına yöneliyor. Yıllardır görülmeyen faiz artırımlarına imza atan dev ekonomilerin merkez bankaları bundan sonraki süreçte dengeli olarak enflasyonun azalması, işsizliğin önlenmesi ve ılımlı büyüme rakamlarına yönelmesini umut ediyor.

TARİHİ ZİRVELERDEN ÇOK UZAKTALAR

Kripto paralar geçtiğimiz Kasım ayında tarihi zirvelerine çıktı. Kasım ayından sonra düşüş grafiği sergileyen kripto paralar bir daha toparlanamadı. Tarihi zirvelerinden yüzde 70 civarında geride işlem gören kripto paralara olan güven de sert düşüşten dolayı sarsıldı. Yatırımcılar daha stabil ve getirisi sabit olan ürünlere yönelmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir