New York borsası Trump’ın açıklamaları sonrası hızlı düştü

ABD Başkanı Trump’ın Çin ile nihai bir anlaşma için başkanlık seçimleri sonrasını işaret etmesi Wall Street’te satışları hızlandırdı

ABD borsaları Salı gününü düşüşle kapadı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret anlaşması yapmak için acelesi olmadığını açıklaması Wall Street’in 3 ana endeksinde de keskin satışlara yol açtı.

Trump, Londra’daki gazetecilerle görüşmesi sırasında “Çin ile yıl sonuna kadar bir anlaşma olacak mı” sorusuna verdiği yanıtta Çin ile bir ticaret anlaşması imzalamak için “son tarihi olmadığını” söyledi .

Trump, “Bazı açılardan, Çin anlaşmasının seçiminin sonuna kadar bekleme fikrini seviyorum, ancak şimdi bir anlaşma yapmak istiyorlar ve anlaşmanın doğru olup olmayacağını göreceğiz” dedi. 

Wall Street yatırımcıları, Trump’ın küresel ticaret endişelerini artıran bu açıklaması sonrası satışa yöneldi. Üç ana endekste de ciddi düşüşler yaşanırken Hazine getirileri de düştü. 

Trump’ın açıklamasının, Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un, “Çin, 15 Aralık’a kadar bir adım atmazsa tarifeler ertelenmeyecek” açıklamasının hemen ardından gelmesi de ticaret savaşlarının kızışacağı yorumlarına yol açtı. 

Dow Jones sanayi endeksi günü 280.23 puan ve yüzde 1.01 oranında düşüşle 27.502.81 seviyesinde tamamladı. S&P 500 de 20.67 puan ve yüzde 0.66 oranında düşüşle gün sonunda 3.093.20 seviyesine geriledi. Nasdaq ise 47.34 puan ve yüzde 0.55 oranında düşüşle günü 8.520.64 seviyesinde kapadı. 

TARİFE AÇIKLAMALARI

ABD borsalarındaki düşüşte Trump’ın Çin dışındaki ülkelere tarife açıklaması da etken oldu. 

Brezilya ve Arjantin’den çelik ithalatına ek vergiyi yeniden gündeme getiren Trump yönetimi, ABD dijital şirketlerinin gelirlerini düşürdüğü iddiasıyla Fransa’ya da 2.4 milyar dolarlık tarife uygulanacağını açıklamıştı.

Fransa’da gelen yanıtta, ABD’nin uygulamaya sokacağı tarifelere misliyle karşılık verileceği ifade edildi.

AZİL SORUŞTURMASI RAPORUNUN ETKİSİ

Wall Street’te seansların sona ermesinin ardından Trump’la ilgili azil soruşturması raporunun açıklanması ve raporda Trump’ın yetkilerini kötüye kullandığı vurgusu yapılması, Çarşamba günü için de olumsuz bir işaret olarak algılandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 11,819.45
  • ethereumEthereum (ETH) $ 395.09
  • rippleXRP (XRP) $ 0.303702
  • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 318.90
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.143847
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 59.53
  • eosEOS (EOS) $ 3.13
  • stellarStellar (XLM) $ 0.106476