Gözler Powell’da! Altın fiyatları nasıl hareket edebilir?

Gram altın fiyatı, şu dakikalarda 490 lira seviyesinde hareket ederken; ons altın fiyatı ise aynı dakikalarda 1751 dolar seviyesinde bulunuyor.

Gram altın fiyatları, geçtiğimiz haftayı 488 lira seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk işlem gününe yatay seviyesinden başladı. Altının gram fiyatı; gün içerisinde en yüksek 491,30 lira seviyesini, en düşük ise 484,22 lira seviyesini gördü. Gram altın, dolar kurunda yaşanan yükselişin etkisiyle yukarı yönlü hareket ederken, saat 10.20 itibarıyla yüzde 0.58 oranında düşüşle 490,83 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 796 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 277 liradan satılıyor.

Ons altın bugün içerisinde en yüksek 1755 dolar seviyesini görürken; en düşük ise 1742 dolar seviyesini gördü. Ons altın, şu dakikalarda ise yüzde 0.19 oranında yükselişle 1751 dolardan işlem gördü.

GÖZLER POWELL’DA! ALTIN FİYATLARI NASIL HAREKET EDEBİLİR?
Murat Özsoy – Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı

Geçtiğimiz hafta 1800 dolar üzeri fiyat seviyesinden hızlı bir düşüş yaşayan ons altın, yeni haftaya başlarken günün erken saatlerinde 1750 dolar seviyelerinde başladı. Bu haftanın veri ajandasında bütün küresel ekonomilerin odak noktasında yer alan Fed toplantısı ve sonrasında Fed Başkanı Powell’ın yapacağı basın açıklaması, ons altının seyri üzerinde de direkt etkili olabilir.

Fed toplantısından piyasaların almayı beklediği en önemli mesaj, varlık alımlarında azaltılmaya gidilmesinin ne zaman başlayacağı ve enflasyonun şu andaki seyrinin gelecek için bir endişe yaratıp yaratmayacağı yönünde. Eğer, Powell bu konuda net bir mesaj verir ve varlık alımlarının azaltılmasına yıl sonundan önce başlanılması gündeme gelirse bu ABD dolar endeksini 94’lü seviyelerden yukarılara taşıyabilir. Bunun sonucunda ons altın fiyatı da ters korelasyon ile 1724 dolar desteğinin altına çekilebilir.

Açıkçası ben Powell’dan bu yönde bu kadar net tonda bir mesaj beklemiyorum. Ancak toplantıdan bu kadar net bir söylem çıkmasa dahi, ons altın fiyatının şu anki vaziyette yeniden 1800 dolar üzeri bir harekete geçmesini bu haftaki ana senaryoda çok görmüyorum.

Gram altın, tarafında haftaya başlarken gördüğümüz 490 TL üzeri fiyatın ardındaki faktör dolar/TL kurunu 8.70 TL seviyelerine gelmesi. Hafta içerisinde oldukça önemli olan TCMB PPK toplantısından, politika faizinde yıl sonundan önce bir indirim adımı geleceğine ilişkin sinyal alınırsa bu durum dolar/TL kurunu daha yukarılara taşıyarak gram altının 490TL üzeri fiyatlara yerleşmesine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir