Dolar/TL ne kadar oldu? Dolar kuru bu akşamki karar öncesi ne durumda?

Dolar kurunda son durum ne? Piyasalarda bu akşam açıklanacak olan ve faiz artırım kararı alınacağına kesin gözüyle bakılan ABD Merkez Bankası (Fed) para politikası kurulunun kararı bekleniyor. Fed’in iki gün süren para politikası toplantısı bugün sona erecek ve karar akşam 21.00’de açıklanacak. Fed Başkanı’nın basın toplantısı ise 21.30’da başlayacak. Merkez bankasının politika faizini 25 baz puan artıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

26 EYL
08:48

26 EYL
08:48

Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 6.1593/6.1718 seviyelerinde işlem görürken, euro 7.2614/7.2650 seviyesinde işlem görüyor.

 

Yatırımcılar Fed’in 2015 sonundan beri yapmış olacağı bu sekizinci faiz artırımından sonra yıl sonuna kadar bir faiz artırımı daha geleceğini tahmin ediyorlar. ABD’de faizlerin 2019 görünümü ise daha belirsiz.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Kurda lokal yatırımcıların 6 seviyesine doğru düşüşlerde talebinin devam ettiğini görüyoruz. Bugünün en önemli konusu ise Fed faiz kararı olacak. Bugün 25 baz puan faiz artışına kesin gözüyle bakılırken yatırımcılar daha çok önümüzdeki dönemdeki faiz kararlarının hızına ilişkin söylemlere odaklanacak. Buradan çıkabilecek beklentiler TL’de de yön belirleyici olabilir” dedi.

Haftaya 6.30’lu seviyelerde başlayan dolar/TL, bankacılık sektörüne ilişkin iyimserlik ve yine dün başlatılan mali durum tespit çalışmasıyla birlikte sorunlara karşı atılacak olası adımlara ilişkin beklentilerle 6.15’e doğru geriledi.

Ancak Arjantin merkez bankası başkanı kişisel sebeplerden dolayı istifa ettiğini açıklaması dün pesoda yüzde 5’e yakın değer kaybına neden olurken gelişmekte olan para birimlerini de baskıladı.

ERDOĞAN: FAİZ KARARI TASARRUFUMDA DEĞİL

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’de devam eden ardından Almanya ile sürecek temasları da piyasalarda yakından takip ediliyor.

Erdoğan New York’ta Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide Merkez Bankası’nın son faiz kararının bankanın bağımsızlığının bir göstergesi olduğunu ancak kendisinin yüksek faize karşı olduğunu belirtti.

Erdoğan TCMB’nin son kararının yüksek faiz uygulamasıyla bir çözüm sağlanabileceği istikametinde atılmış olabileceğini belirterek, Merkez Bankası’nın bu konudaki öngörüsünün gerçekleşmesini temenni ettiğini de söyledi.

ABD ziyaretinin ardından gerçekleştireceği Almanya seyahatinin iki ülke ilişkileri ve Türkiye-AB ilişkileri açısından önemi sorulan Erdoğan, “Türkiye Almanya ilişkilerini o eski sıcak dönemine yeniden taşımak istiyoruz. İlişkilerimizi yeniden güçlendirmek istiyoruz. Zaten Türkiye’nin Almanya ile olan ilişkileri ticari noktada çok çok yüksekti. Bunu yeniden o seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

REUTERS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir